Czym jest pellet?

wyprodukowane granulki wysokiej jakości pelletu

W Polsce z roku na rok rośnie popularnością ekologicznego ogrzewania domu. Bardzo popularne są kotły lub kominki na pellet, które wystarczy zasypać pelletem, a urządzenie samo będzie regulować spalaną ilość i zapewni nam to idealną temperaturę w mieszkaniu. Jest on nie tylko ekologiczny, ale też ekonomiczny. Jednak można znaleźć kilka jego rodzajów, które różnić się będą między sobą ceną, a co ważniejsze kalorycznością. Jaki pellet jest najlepszy i z czego się go robi?

Jakość drewna ma znaczenie

Pellet jako paliwo ekologiczne jest produkowany z surowca naturalnego jakim jest … drewno choć czasem można kupić wyrabiany ze słomy. Produkcja pelletu opiera się na pozyskaniu trocin drewnianych lub też na przerobie specjalnie hodowanej do tego celu wierzbie energetycznej, które będą spełniać określone odgórnie normy.

Jak wyglądają etapy produkcji pelletu?

Najpierw pozyskany surowiec jest wstępnie rozdrabniany. Następnie jest suszony, jeśli występuje taka potrzeba. Dopiero po wysuszeniu rozdrabnia się surowiec na wióry, z których robi się granulat. Gotowy granulat chłodzi się, pakuje i magazynuje lub przewozi do punktów sprzedaży.

Do wytworzenia pelletu, czyli zbitych granulek potrzebne są specjalne maszyny. Zatem nie jest to paliwo, które można zrobić sobie w domu samodzielnie nawet, jeśli posiadamy duże ilości trocin.

Pellet najczęściej jest pakowany w worki o masie 15 kg. W ten sposób ułatwia się jego przechowywanie, a także sprzedaż. Co ciekawe najwyższej jakości pellet wiele osób kupuje nie jako paliwo do swojego kotła, ale jako ściółkę dla zwierząt domowych, jak króliki czy zamiast żwirku dla kota.