Podłogówka lub grzejniki – czy naprawdę trzeba wybierać?

dobrze ogrzana podłoga w domuOgrzewanie podłogowe jest metodą grzewczą, która zdobywa coraz więcej zwolenników. Ułożone pod posadzką rury zapewniają równomierny przepływ ciepła na cale pomieszczenie, a to sprawia, że rachunki za ogrzewanie mogą być mniejsze. Z tego względu wiele osób poważnie zastanawia się nad instalacją tego rodzaju ogrzewania.

Jakich działań wymaga instalacja ogrzewania podłogowego?

Na pewno decyzję na temat wyboru ogrzewania swojego domu trzeba dokonać już na etapie projektowym, ponieważ na instalację trzeba zostawić miejsce pod posadzkami. Podłoga ulegnie podwyższeniu a to istotny element podczas projektowania. Nie inaczej jest oczywiście również w czasie budowy domu. Ogrzewanie podłogowe stanowią zwykle betonowe płyty grzewcze z zatopionymi elementami grzewczymi. Mogą być one pokryte wylewką cementową lub anhydrytową. Gdy podłoga jest drewniana stosowany jest montaż na sucho. Ponadto wyboru można dokonać również według rodzaju źródła ciepła, którym pomieszczenie będzie ogrzewane. Może być to elektryczne ogrzewanie lub wodne. Chociaż ułożone kable elektryczne pod podłogą mogą zajmować mniej miejsca i być wygodniejsze to ze względu na cenę prądu jest to droższe alternatywa niż w przypadku ogrzewania wodnego.

Podłogówka czy grzejniki?

Wybór metody grzewczej nie jest taki łatwy. Obie mają swoich zwolenników. A może połączenie tych dwóch metod będzie kompromisem? Jest to coraz bardziej powszechne, gdyż są pomieszczenia, którym służy ogrzewanie podłogowe, w innych natomiast korzystniejsze będą grzejniki. Ogrzewanie podłogowe będzie świetnym rozwiązaniem dla pomieszczeń o dużych powierzchniach takich jak hol, salon lub tez tam gdzie zależy nam na cieplej powierzchni, czyli w łazience. Ponadto w tych miejscach dzięki takiemu rozwiązaniu, poniekąd otrzymujemy również walory estetyczne w postaci braku grzejników przy ścianach. Natomiast grzejniki będą korzystne w takich miejscach jak sypialnia czy pokoje dla dzieci. Może, więc nie trzeba wybierać, a połączyć obie metody. Warto w tej sprawie zwrócić się po rade do specjalistów w tej dziedzinie.