Tajemnicze pompy ciepła

instalacja grzewcza stosowana coraz powszechniej

Mówiąc o tanim ogrzewaniu, często powtarza się temat pomp ciepła. Czym są te tajemnicze urządzenia i na jakiej zasadzie działają?

Te urządzenia to nic innego, jak maszyny, które swoim działaniem wymuszają obieg ciepła z obszaru o temperaturze niższej, do obszaru o wyższej temperaturze. Mówiąc prościej, podstawowym zadaniem pomp ciepła jest odebranie ciepła z otoczenia (wody, gruntu lub najczęściej powietrza) i przekazanie go do instalacji. Użytkowanie pomp ciepła generuje bardzo małe koszty, więc ich popularność systematycznie rośnie.

Pompy ciepła w domu

Pompy mogą zastąpić w domu tradycyjne kotły grzewcze, bo doskonale współpracują z popularnymi instalacjami centralnego ogrzewania. Jeśli dom jest odpowiednio ocieplony i nie występują znaczące straty ciepła, pompy ciepła poradzą sobie z jego ogrzaniem. Przy dużych stratach ciepła natomiast urządzenia te mogą okazać się niewystarczające, bowiem przez wzgląd na niższą temperaturę zasilania, powierzchnia grzewcza grzejników może okazać się niewystarczająca.

Koszty ogrzewania?

W związku z tym, że raz zamontowane pompy ciepła są cały czas niezależnie zasilane, nie generują one kosztów związanych z zakupem paliwa, jak to ma miejsce w przypadku zwykłych kotłów na węgiel czy drewno lub ogrzewania gazowego. Powoduje to spore oszczędności związane z sezonowym ogrzewaniem mieszkania, czy też całorocznym ogrzewaniu wody do użytku w domu. Niestety zainstalowanie instalacji zasilanej pompami ciepła to już duży wydatek, który nie musi się szybko zwrócić. Całościowa instalacja pomp ciepła, to koszt rzędu 50-60 tysięcy złotych, a więc kwota znacząca.