Zalety i wady pieców na pellet

Wraz ze stałym wzrostem cen ropy naftowej i paliw kopalnych, wielu właścicieli domów zaczęło szukać alternatywnych sposobów ogrzewania domów, które są bardziej przyjazne dla budżetu. Jedną z opcji, które zyskują coraz większą popularność jest inwestycja w kotły na pellet. Ogrzewanie na pellet drzewny to nowe i nowoczesne rozwiązanie składające się z gamy pieców dekoracyjnych i kotłów do domu. Jak w przypadku każdego systemu grzewczego, zalety i wady kotłów na biomasę są liczne, dlatego też badaliśmy i analizowaliśmy kilka przeglądów kotłów na pellety drzewne.

Zalety

  • Paliwo drzewne jest opłacalne. Pelety drzewne składają się z resztek materiału drzewnego i są ekonomicznie konkurencyjne w stosunku do innych paliw stosowanych do ogrzewania. Ceny peletów drzewnych są często stabilne, ponieważ nie zależą od czynników egzogenicznych, takich jak paliwa kopalne.
  • Pellety są niewielkich rozmiarów, a kotły mogą być zasilane przez automatyczny system. Są łatwe w przechowywaniu i produkują minimalną ilość popiołu.
  • Pellety drzewne są przyjazne dla środowiska. Są one zrównoważonym źródłem paliwa, a ogrzewanie pelet drzewnych nie powoduje emisji dwutlenku węgla, co jest szkodliwe dla środowiska. Ilość dwutlenku węgla emitowanego w procesie spalania jest równa ilości pochłoniętej podczas wzrostu drzew.
  • Kotły na pelety drzewne są energooszczędne. Wymagają minimalnego wkładu użytkownika, a większość kotłów posiada system samooczyszczania.
  • Pelety drzewne są odnawialnym źródłem energii. Produkowane są z odpadów drzewnych i cienkowarstwowych produktów ubocznych pochodzenia leśnego. Według badań i przeglądów kotłów na pelety drzewne, ogrzewanie pelet drzewnych pozostanie na czas nieokreślony jako odnawialne źródło energii.
  • System ogrzewania na pelety drzewne wspiera lokalną gospodarkę. Większość używanego peletu drzewnego jest produkowana lokalnie, co oznacza, że zapewnia lokalnym mieszkańcom więcej miejsc pracy, co może prowadzić do niezależności energetycznej.

Wady

  • Kotły na pelety drzewne wymagają częstej konserwacji. Nawet jeśli większość nowoczesnych kotłów posiada systemy samooczyszczania, wymiennik ciepła musi być często szczotkowany, aby uzyskać najwyższą sprawność roboczą. Dodatkowo należy regularnie opróżniać pojemniki na popiół.
  • Magazynowanie peletów drzewnych wymaga dużej przestrzeni magazynowej. Zawsze tańsze jest zamawianie dużej ilości drewna, ale do jego składowania może być potrzebne dużo przestrzeni.
  • Początkowe koszty kotłów na pelety drzewne mogą być dość wysokie w porównaniu do tradycyjnych kotłów gazowych lub olejowych. Koszt samego kotła może wynosić nawet do 4 tyś zł, ale trudno jest obliczyć ostateczną cenę, ponieważ często zależy ona od różnych czynników, takich jak wielkość i rodzaj paliwa drzewnego.

System pelet drewnianych

Teraz, gdy jesteś świadomy zalet i wad kotłów na biomasę, takich jak system ogrzewania na pelety drzewne, możesz łatwo zdecydować, czy będzie to odpowiednia opcja dla Twojego domu. Jedną z ważnych rzeczy jest to, że Państwo oferuje właścicielom domów w Polsce pomoc finansową przy instalacji systemu niskoemisyjnego – w walce ze smogiem.

Istotną rzeczą do zrobienia przed zainwestowaniem w nowy system ogrzewania na pelety drzewne jest porównanie cen i dostawców.