Gres porcelanowy szkliwiony, a kamionka porcelanowa?

Wod-Kan Grzenkowicz  > Łazienki >  Gres porcelanowy szkliwiony, a kamionka porcelanowa?

Gres porcelanowy szkliwiony, a kamionka porcelanowa?

gres szkliwiony
| | 0 Comments

Klienci i osoby, które po prostu lubią dekorować swoje domy, często popełniają błąd, myśląc, że gres szkliwiony i kamionka szkliwiona to jeden i ten sam rodzaj pokrycia. W rzeczywistości kamionka porcelanowa szkliwiona jest zupełnie innym materiałem niż gres porcelanowy szkliwiony, przede wszystkim ze względu na swoje właściwości i techniki produkcji, choć przy pierwszym spotkaniu oba te materiały można łatwo pomylić.

Czym jest gres szkliwiony porcelanowy?

Klasyczne płytki gresowe są pokrywane warstwą mineralną i wypalane w temperaturze szkliwa 1000 stopni C. Glazura jest formowana w kilku etapach, aby uniknąć pęknięć. W rezultacie uzyskuje się stosunkowo grubą, ale idealnie płaską i gładką powłokę.

Kamionka porcelanowa szkliwiona jest produkowana w nieco inny sposób:

  • Złożona mieszanina zawierająca skalenie topliwe jest prasowana za pomocą matrycy w formie z siłą do 500 kg na cm2;
  • Surowy blok porcelanowo-kamionkowy jest wypalany w temperaturze 1250-1270 stopni C, powoli chłodzony i utwardzany lub hartowany w określonej temperaturze;
  • Schłodzona kamionka porcelanowa jest poddawana specjalnej obróbce, w tym mechanicznej, dzięki czemu uzyskuje się bardzo piękną topografię i fakturę.

Szkliwioną kamionkę porcelanową uzyskuje się po drugim wypalaniu. W zależności od warunków, w jakich odbywa się obróbka mechaniczna i chemiczna, powierzchnia może mieć wygląd polerowany, półmatowy, a nawet woskowy połysk. Wygląd gresu porcelanowego, zdjęcie, tylko zyskuje na tym zabiegu.

gres szkliwiony

Różnice między kamionką porcelanową i nieszkliwioną

Procedura dodatkowej obróbki prasowanego materiału została pierwotnie pomyślana jako sposób na ustabilizowanie i zachowanie koloru i faktury powierzchni. Nieszkliwiona porcelana kamionkowa, zwłaszcza na stopniach ganku lub w holach wejściowych, szybko pokryłaby się kurzem i straciłaby swój pierwotny kolor. Gres szkliwiony (https://home100.pl/gres-szkliwiony) otrzymuje warstwę ochronną, która zapobiega gromadzeniu się brudu i soli rozpuszczonych w wodzie.