Zalety i wady ogrzewania podłogowego

podłogówka - zalety i wady tego systemu

Ogrzewanie podłogowe, zwane również ogrzewaniem promiennikowym, jest luksusowym elementem domu i popularnym trendem w nowych budynkach mieszkalnych, które koncentrują się na czystym, komfortowym, urządzonym mieszkaniu. Chociaż nie ma zaprzeczenia, że ogrzewanie podłogowe jest najcieplejszym sposobem na ogrzanie stóp, czy jest warte dodatkowych kosztów i kłopotów? A może wystarczy trzymać się tradycyjnych grzejników, aby ogrzać swój dom? W tym wpisie na blogu omówiono zalety i wady ogrzewania podłogowego. Zacznijmy od plusów, a następnie przejdźmy do minusów.

Zalety ogrzewania podłogowego

1. Energooszczędne ogrzewanie

Istnieją dwa rodzaje ogrzewania promiennikowego, elektryczne i wodne. Oba systemy zapewniają ogrzewanie pomieszczenia w celu zapewnienia równomiernego i efektywnego ogrzewania. Systemy ciepłej wody przepływają gorącą wodą przez rury, aby wytworzyć ciepło, podczas gdy elektryczne ogrzewanie ogrzewa okablowanie pod podłogą w celu wytworzenia ciepła.

Tradycyjne grzejniki muszą być ogrzewane do wysokiej temperatury (między 65-75 stopni Celsjusza), aby skutecznie ogrzać pomieszczenie, podczas gdy ogrzewanie podłogowe musi działać tylko w temperaturze 29 stopni Celsjusza lub niższej, w zależności od wykończenia podłogi, aby ogrzać pomieszczenie – w ten sposób zużywając mniej energii i utrzymując swoje rachunki za energię na znacznie niższym poziomie.

Ponadto grzejniki najpierw ogrzewają powietrze najbliżej nich, dlatego też pomieszczenia ogrzewane przez grzejniki są podatne na „zimne miejsca”, co oznacza, że powietrze jest zimne w środku pomieszczenia i bardzo gorące w pobliżu grzejników. Promieniowanie cieplne zapewnia ciepło z podłogi w całym pomieszczeniu, bez żadnych zimnych miejsc lub duszności w obszarze ogrzewanym.

Podsumowując, w przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników, które mogą sprawić, że pomieszczenie czasami będzie chłodne, a w innych przypadkach zbyt gorące, ogrzewanie podłogowe nie przegrzewa się – zamiast tego osiąga pożądaną temperaturę ustawioną przez użytkownika za pomocą termostatu na ścianie.

2. Komfort pracy

Po zainstalowaniu, ogrzewanie podłogowe nie wymaga praktycznie żadnej konserwacji i jest objęte dożywotnią gwarancją. Regulator ogrzewania zapewni, że ogrzewanie będzie działało w najbardziej efektywny sposób, albo automatycznie z inteligentnym termostatem WiFi, albo, jeśli chcesz, z programowalnym termostatem, który można zaprogramować tak, aby ogrzewanie włączało się o określonych porach, dając Ci możliwość wyłączenia go w nocy.

3. Więcej przestrzeni i swobody

Dzięki ogrzewaniu podłogowemu można cieszyć się pomieszczeniem bez grzejników na ścianach. Nawet najnowocześniejsze grzejniki zajmują miejsce na ścianie, więc wyobraź sobie swobodę projektowania ogrzewanych podłóg – możesz dekorować ściany tak, jak chcesz, aby naprawdę wyrazić swoje zdanie lub po prostu osiągnąć minimalistyczny wygląd, niezależnie od stylu.

4. Współpracuje z wszystkimi pokryciami podłogowymi

Ogrzewanie podłogowe daje Ci swobodę projektowania domu tak, jak chcesz, dzięki czemu w pełni wykorzystasz przestrzeń ściany i podłogi. A Ty nadal masz swobodę wyboru rodzaju podłogi, którą chcesz, ponieważ ogrzewanie podłogowe dobrze współpracuje z laminatem, drewnem, płytkami, kamieniem, dywanami i innymi elementami.

5. Bezpieczeństwo i komfort

Gdy masz ogrzewanie podłogowe, nie musisz już martwić się o ostre krawędzie lub gorące powierzchnie grzejników, gdy młodsi członkowie rodziny są w domu. System ogrzewania jest bezpiecznie schowany i nie nagrzewa się zbytnio.

Promieniowanie cieplne jest również znacznie lepsze dla jakości powietrza w pomieszczeniu, ponieważ utrzymuje ono świeże i bogate w tlen powietrze. Z drugiej strony, wysokie temperatury powodowane przez grzejniki zwiększają dyskomfort i zmniejszają poziom tlenu. Cyrkulacja termiczna od powietrza wznoszącego się do sufitu, a następnie z powrotem dostaje cały pył w kółko, co nie będzie miało miejsca w przypadku ogrzewania podłogowego.

6. Łatwość instalacji

Ogrzewanie podłogowe jest łatwe w instalacji, szczególnie jeśli jest częścią projektu budowlanego lub remontowego. Do tego dochodzi jeszcze dodatkowy komfort sprzątania, ponieważ utrzymanie pomieszczeń w czystości jest łatwiejsze bez zakamarków i żurawi grzejników.

Wady podgrzewania podłogowego

1. Koszty instalacji

Przy szacowaniu kosztu instalacji, bezpieczny przedział kosztowy wynosi od 75 do 100 zł za metr kwadratowy, w zależności od rodzaju systemu, który wybierzesz dla swojego domu. Poza instalacją, nadal trzeba będzie wezwać wykwalifikowanego elektryka, aby podłączyć system do zasilania, może to potrwać kilka godzin i może kosztować od 150 do 250 zł.

Dlatego też, minimalny koszt to elektryk i całkowity koszt robocizny dla systemu elektrycznego od 400 zł w zależności od poziomu wymaganej pracy zawodowej.

Systemy wodne są zazwyczaj instalowane w fazie budowy i włączane do projektu budowlanego lub remontowego, zwykle za cenę dwa lub trzy razy wyższą od kosztów instalacji systemu elektrycznego.

2. Czas instalacji

Ponieważ zwykle trzeba nałożyć masę samopoziomującą na elektryczny system ogrzewania podłogowego, należy wziąć pod uwagę czas potrzebny do całkowitego wyschnięcia przed ułożeniem wykładziny podłogowej – zazwyczaj jest to dzień lub dwa. Instalacja ogrzewania podłogowego na bazie wody trwa dłużej, choć zazwyczaj nie ma to zbyt dużego znaczenia, ponieważ zwykle jest ono instalowane jako część większego budynku lub projektu renowacji, a instalacja jest zazwyczaj zakończona w ciągu tygodnia.

3. Kwestia wysokości podłogi

Systemy ogrzewania podłogowego zwiększają wysokość podłogi w pomieszczeniu średnio o kilka centymetrów, w zależności od wybranego systemu. Co więcej, możesz chcieć umieścić płyty izolacyjne pod urządzeniami grzewczymi, aby zmaksymalizować potencjał w zakresie efektywności energetycznej poprzez zapewnienie, że całe ciepło będzie rosło, a nie spadało. Płyty izolacyjne zwiększą wysokość nieco dalej, o około cal.

Podsumowanie: Czy ogrzewanie podłogowe jest warte uwagi?

Ogrzewanie podłogowe to łatwy i energooszczędny sposób na ogrzanie domu. Chociaż jej koszt jest wyższy niż koszt instalacji tradycyjnych grzejników, dostępne są różne opcje dopasowane do Twojego budżetu i warto pamiętać, że ogrzewanie podłogowe zapewnia znaczne oszczędności na rachunkach za energię w dłuższej perspektywie.